10.10.2015

Źródła finansowania

Posłowie PiS debatowali na temat źródeł finansowania propozycji programowych

W Warszawie posłowie Prawa i Sprawiedliwości debatowali na temat źródeł finansowania
propozycji programowych PiS.

Poseł Henryk Kowalczyk mówił o wydajności podatkowej, jej szczelności i ubytkach.
- Stawki podatkowe nie zmalały, więc mamy ubytek w podatkach rzędu ponad 3 proc. PKB, czyli ponad 50 mld złotych - powiedział.

Henryk Kowalczyk zapowiedział zmianę wzorów deklaracji podatkowych, likwidację kaucji gwarancyjnej, oraz możliwości realizacji płatności podatkowych w innych okresach niż miesięczne.
- Poprzez wprowadzenie tych rozwiązań możemy podnieść wydajność podatkową z podatku VAT o 19 mld złotych rocznie - stwierdził.

Podczas debaty omówiono również zmiany w podatku CIT. Henryk Kowalczyk mówił o wyłączeniu z podstawy opodatkowania kwot inwestycyjnych i opodatkowania dochodów nieujawnionych w przypadku, gdy podatnik nie wykazał dochodu, a organ podatkowy takie dochody określił. Przewidziano też zmniejszenie tego podatku z 19% na 15% dla małych firm.

W czasie spotkania nie mogło zabraknąć dyskusji o jednym ze sztandarowych postulatów PiS, czyli wprowadzeniu podatku od sklepów wielkopowierzchniowych.
- Ma on po pierwsze zwiększyć wpływy do budżetu, a po drugie wyrównać szanse i konkurencyjność w handlu - zapowiedział Kowalczyk.

O wprowadzeniu podatku bankowego mówił poseł Paweł Szałamacha.
- Cel nie jest fiskalny. Poprzez wprowadzenie podatku chcemy spowodować spowolnienie pewnych transakcji finansowych, które ustawodawca uznaje za niepożądane, co jest potrzebne dla zapewnienia stabilności systemu gospodarczego. Bardzo poważnie rozważamy ten wariant - stwierdził poseł.

ŹRÓDŁO

Biuro: 05-300 Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja 2a lok.12
tel. 504 838 222
e-mail: biuro@danielmilewski.pl