18.08.2015

Z prezydentem na Grabarce

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach Święta Przemienienia Pańskiego

- Jeżeli Prezydent Rzeczypospolitej ma jakieś zadanie, to z całą pewnością jednym z najważniejszych jest to, aby właśnie w społeczeństwie polskim, wśród obywateli naszego kraju, niezależnie od ich narodowości, niezależnie od ich wyznania, czy w ogóle są ludźmi wierzącymi, czy nie, szukać elementów wspólnych, szukać tego, co powoduje, że jesteśmy wspólnotą - powiedział prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu w czasie prawosławnych obchodów Święta Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce.

 

 - Wierzę w to, że będziemy umieli tę wspólnotę nawet mimo różnic budować – podkreślił Andrzej Duda. Bo nawet jeśli są różnice, najistotniejszy jest wzajemny szacunek. Ja te wyrazy szacunku wszystkim dziś z tego miejsca, oddaję – dodał.

To najważniejsza w roku uroczystość na Św. Górze Grabarce.

 

Andrzej Duda dziękował za możliwość - jak się wyraził - "współobecności w tym świętym dla prawosławia miejscu".

- Uważam, że Prezydent RP, jako ten, który jest najwyższym przedstawicielem polskiego państwa, powinien szanować te miejsca i te tradycje, które są ważne dla Polski i dla polskich obywateli. To z pewnością jest takie ważne miejsce, miejsce wielkiego kultu religijnego - powiedział.

 

Dodał też, że niezależnie od tego, czy prezydent jest człowiekiem niewierzącym czy wierzącym, niezależnie również od religii jaką wyznaje, powinien "tutaj ze swoimi współobywatelami i ich gośćmi w takich wielkich świętach, ważnych wydarzeniach, jak dzisiejsze, uczestniczyć".

 

W środę głównej liturgii przy ołtarzu polowym przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, m.in. wraz z metropolitą Korfu (Kerkiry) Nektariuszem, który stoi na czele delegacji greckiej Cerkwi, przybyłej do Polski z relikwiami św. Spirydona.

 

Relikwie odwiedzają miejsca ważne dla prawosławia w naszym kraju; od wtorku są na Grabarce. Przed uroczystością cześć oddał im prezydent Duda. Mówił, że Spirydon to święty, który łączy katolików i prawosławnych.

 

Od zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy prezydent dostał w prezencie ikonę przedstawiającą scenę Przemienienia Pańskiego, autorstwa jednej z mniszek z żeńskiego monasteru (klasztoru) na Grabarce. Metropolita dostał od prezydenta zdobiony prawosławny krzyż. Mówił, że obecność na Grabarce pozwoli prezydentowi "odczuć, jak bije duchowe serce prawosławia w Polsce". (PAP, inf. własna)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Biuro: 05-300 Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja 2a lok.12
tel. 504 838 222
e-mail: biuro@danielmilewski.pl