14.09.2018

Gala Stulecia Niepodległości

Z inicjatywy wicemarszałek Marii Koc oraz posła Daniela Milewskiego obchody stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Mińsku Mazowieckim zostały wzbogacone o wyjątkowe wydarzenie muzyczne.

Podczas Gali Stulecia Niepodległości Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej pod dyrekcją światowej sławy dyrygenta Jerzego Maksymiuka wykonała monumentalne dzieło - Symfonię h-moll „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego.

Koncert objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w dniu 14 września po brzegi wypełnił salę mińskiej MSA. Dobór repertuaru i wykonawców w najlepszy z możliwych sposobów nawiązywał do wyjątkowej rocznicy stulecia polskiej niepodległości. Ignacy Jan Paderewski był wybitnym polskim kompozytorem i pianistą, ale również mężem stanu, jednym z twórców niepodległości oraz premierem w okresie II Rzeczypospolitej. Jego monumentalne dzieło Symfonia „Polonia” powstało z okazji obchodów rocznicy Powstania Styczniowego, a swoją premierę miało kilka lat przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Dzieło to w Mińsku Mazowieckim wykonała orkiestra symfoniczna ze Lwowa – miasta, w którym w 1910 roku po raz pierwszy polska publiczność usłyszała ten utwór Paderewskiego.

Galę w Mińsku Mazowieckim z inicjatywy senator Koc oraz posła Milewskiego zorganizowała Fundacja Upowszechniania Kultury, zaś całość cyklu koncertów Filharmonii Lwowskiej jest koordynowana przez Polsko-Ukraińską Fundację imienia Ignacego Jana Paderewskiego. Wydarzenie to było możliwe dzięki wsparciu finansowemu i organizacyjnemu Powiatu Mińskiego, Miasta Mińsk Mazowiecki, Fundacji PZU oraz Fundacji PGE.

Biuro: 05-300 Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja 2a lok.12
tel. 504 838 222
e-mail: biuro@danielmilewski.pl