10.04.2017

Apel pamięci ofiar Katastrofy Smoleńskiej

W poniedziałek 10 kwietnia przed mińskim pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej odbyły się uroczystości związane z obchodami 7. rocznicy tej narodowej tragedii.

W całej Polsce tego dnia odbyły się liczne uroczystości upamiętniające katastrofę rządowego samolotu Tu-154 , do której doszło 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku, gdzie zginęło 96 osób z delegacji i załogi, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią.
Upamiętnienie ofiar w Mińsku rozpoczęło się o godz. 8.41, gdy zawyły syreny alarmowe rozpoczynające lokalne obchody przygotowane przez Ignacego Wieczorka Przewodniczącego Społecznego Komitetu Uczczenia Pamięci Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Podczas uroczystości głos zabrali poseł Ewa Tomaszewska oraz poseł Daniel Milewski, który odczytał przesłanie Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego skierowane do uczestników uroczystości:

- Dziś przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, pomnikiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oddajemy cześć Tym, którzy 10 kwietnia 2010r. polegli w drodze do Katynia, gdzie chcieli uczcić pamięć pomordowanych przez sowiecki totalitaryzm polskich jeńców wojennych […] Tu, pod mińskimi pomnikami, siłą rzeczy kierujemy nasze myśli i słowa modlitwy również ku Tym zakopanym w bezimiennych dołach śmierci w Katyńskim Lesie Męczennikom polskiej Sprawy i ich Rodzinom, które przez lata musiały walczyć o prawdę, godność i elementarną sprawiedliwość. Smoleńska i Katynia po prostu nie da się rozdzielić, w zasadzie nie sposób myśleć o nich z osobna, bo razem splatają się w symbol polskiego losu”.

Wspólną modlitwę w intencji ofiar poprowadzili ksiądz płk Adam Prus proboszcz parafii św. Michała Archanioła, ksiądz prałat Jerzy Mackiewicz proboszcz parafii NNMP oraz ksiądz Jarosław Maria Jan Opala proboszcz parafii Starokatolickiej Mariawitów.
W Apelu Poległych wymieniono wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Po salwie honorowej obecni złożyli pod pomnikiem kwiaty.

 

Biuro: 05-300 Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja 2a lok.12
tel. 504 838 222
e-mail: biuro@danielmilewski.pl